Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA
Run. Die. Repeat.

Futóábécé – Á



Igen, az „A”-t kihagyom, de majd megírjuk azt is, amfetamin, alkohol, apátia. Tehát „Á” mint álom. Nyilván ugyanaz, mint a huszonöt évvel ezelőtti fonyódi nyári tábor óta mindig: bugyuta aggodalmak, hogy a nagy esemény előtt otthon hagyok ezt-azt, mondjuk a zoknim (elég baj), esetleg a cipőm (uh-oh), de leginkább: egyszerűen mindent. Tehát, egyszer csak ott vagyunk az UB-n, és nincs nálam semmi. „Nem tűnt fel, hogy utcai ruhában szálltam be a kocsiba, táska nélkül?” „Nem.” Semmi baj, most indul csak be igazán a gyár: most majd emlékezetből kell megoldani. El is kezdődik a futam, kilátástalan, de legalább fájdalommentes kóválygás a sötétben, talpalatnyi területen, cél és tájékozódás nélkül. Homályos elképzelések a távról és az eltelő időről. Néhányan menőznek, négypercesekkel kilőnek a rajtban, hamarosan a hátukat sem látni, a többiek – több száz fősre duzzadt, békésen legelő csorda – megindulunk utánuk, hamarosan sűrű nádas, mocsár, és amikor már jönne a kétségbeesés, bekapcsolnak a viharjelzők, és az Úr hangja, „amelyet olyannak hallottam, mintha harsona szólt volna hozzám” [Jelenések 4:1], derűsen végigdübörög a tájon: a szintidőt három hónapra növelték!  

Nem nehéz kitalálni, hogy Doktor „Intervall” Freud mit szólna ehhez: ez a kis álomkép valójában nem más, mint pozitív vágyteljesítés, ráadásul felső fokon, minden itt van hozzá: az idő mint tényező eltűnik, a felszereléssel kapcsolatos végeláthatatlan baszakodás eltűnik, a konkurencia (mi az?) eltűnik, csak egy békésen hömpölygő, lassú, ágas-bogas tömeg marad, akik kedélyesen heherészve botorkálnak előre az elíziumi messzeségben sejtett cél felé. És vágyteljesítés persze leginkább a primer tény miatt, hogy végre ott vagyok, sőt ott vagyunk. Egyszerre nyomatékossá téve a kollektívát és a létezés tényét. A világbéke ötven év múlva jő el, amikor majd a tengerek színét végeláthatatlanul elborítják a forróságtól szétpukkadt bálna- és tintahaltetemek, amikor a sarki jégkörök egykori helyét néhány fekete emlékbója jelöli csupán, és Új-Szahara (értsd: a Balkán) tücsökciripeléstől zajos homokjában a megmaradt emberiség kart-karba öltve futja, nyilván csak edzésnek, a tizenkétórásait.

Régen nyilván inkább repültem, most már futok álmomban. Hasonló, talán még jobb is, valami gazdagabb testtapasztalat, szenzuális kielégülés. Azonkívül, mivel az álomban minden magától értetődő, ilyenkor nem kínoz az a kérdés sem, hogy: miért? minek? merre és meddig? Jó, erre kivételesen ébren is van válasz: UB, 221km, csak egyszer, csak most, utána soha többé, ha jó lesz, azért nem, ha rossz, akkor azért.

Van terv? Nincs terv. Heti 100-110km, hol így, hol úgy, alapvetően a kelleténél kicsit mindig erősebben, nehogy bármit is fejlődjek tőle, a hosszúak legalább tisztességgel mennek, 40-50km, néhány Gellérttel, nyom a táska, nyom a cipő, fájdogál. Anyu, hol vagy ilyenkor, miért nem főzöd a haboskakaót. Nem, nem kínszenvedés, általában még nagyon távoli a tűréshatár, bár komfortzónának azért nem nevezném, a frissítően kellemesen bőven túl, de a heroikusan küzdelmesen még innen, egyfajta unott kínlódásban, kilátástalan átokföldjén tengődöm. Ez az edzés, örök szürkezóna, így ne csináld! Polarizálni kéne ezt is, véget vetni valahogy ennek a keserű monotóniának. A Nap tükörtojás, amely undorral tölt el, a szél azt susogja, hagyd abba, a szigeti rekortán futóhomok. Lassú düh bontogatja szárnyát. Vízbe lökni innen a kvadokat, a bringóhintókat, az elektromos rollereket, a bámészkodókat, az influencereket, akik pont ebben az órában lőnek magukról mosolygós stockfotót a menedzserükkel. Vízbe mindenkivel. Három kör, unalom, bár érdekes, hogy mindig van felfedeznivaló, lassan húsz év után is. Érdekes, hogy milyen sok korábbi futás pillanatai felidézhetőek már-már rémületes pontossággal. A tavaly januári kis húzódásom jégben-latyakban. (Pár nap után rendbe jött, de valamiért mégis nyomot hagyott bennem.) Tizenöt-hat évesen a kezdetek. Még stopper se, semmi se, pedig jó lenne tudni, mi volt akkor. A spártai százas utolsó köre másfél éve. 68 percre ment 3 kör, jó is így, elégedett vagyok, csak az a baj, hogy álmodtam az egészet, a rántottámat eszem a szakadt alsógatyámban, ki kéne takarítani a konyhát, de a tojástól mindig úgy megfájdul a gyomrom, hogy egész nap csak feküdni leszek képes. Nincs más hátra, emlékezetből kell megoldani.

 

Tovább
0

Hogyan ne?



Nyilván az kellett hozzá, hogy valami már megint felbassza az agyam. Plusz a kényszeresség, hogy még plusz kilométereket csempésszek a heti százba, mert az nem elég, mert száztíz mennyivel jobb, és persze a tempó, mert nyilván azon múlik az UB, hogy 1.29-re menjen a 20km (háztól-házig + három szigetkör), minthogy az 1.30 nem elég, gyenge, ugyanezt futom évek óta, intervall, kerengő dervisek, hülyeség az egész. Szóval a kényszeresség, dühből odafutni valamit, direkt, hogy fájjon, a Cooper-teszt borzadályos emlékei, az iskolai felmérők csendes agressziója, az a tüdővészes sípolás, tizenhét halálravált kis orgonasíp körözik a Ligetben, 1995, elfutod az elejét, arra se figyelj, hány kör lesz, az első legyen erős, a többi tökmindegy, itt csúszik félre minden.

futás thomas mann
És most ugyanezt megismételni, csak egy kör, szigetke, az első km-t (csak azért sem írok „kilit”, no way) nyomjuk meg, utána lesz ami lesz. Ugyanaz a sípolás, a karokban (nem a lábakban, legalább ennyi érdekes benne) citerázik a tejsav, kényelmetlenül süt a nap, jó idő lenne, de gecire fúj a szél. Tompán és a fehér felhőrétegeken homályosan átszűrődve derengett a szűk város fölött a téli nap szegényes fénye. Lehagyok pár futót, jó lenne elmagyarázni külön-külön mindenkinek, te figyelj, nem vagyok gyors, ez most dühből megy, lassan fél éve emésztem magam valamin, magamnak köszönhetem. Közben jönnek elő a régi-régi futások során a régi gyűlölködések, a remény, hogy a végére kiizzadom. Nincs ebben semmi békesség. A felénél már nagyon rossz, igazán borzasztó, évek óta nem volt ilyen. Ez nem edzés, nem ad, nem fejleszt semmit, roncsol, ellenben az órámra pillantok, és látom, hogy még beférhetek húsz perc alá. Hátha. Jön a letarolt placc a leendő teniszpályáknak. Akár egy brazil erdőégetés, kösz Mr. T. Palatinus, „télen is nyitva vagyunk”, pedig még most sincsenek nyitva. Egy csajszi egy úrral, aki az apjának tűnik, fákat mér fel, ráérős, elmélyült botanikai érdeklődés, jegyzetelnek, mindenféle műszereik vannak, pár hete mindig látom őket. Faszkivan az egésszel, de már csak hat perc, ha így folytatom. Le kéne betonozni az egészet, a rekortánt mindenképp. Célvonal, páratartalom 40%, 18 fok, a szél bekavar, de ez van. Tonio Kröger köpenybe burkolózva állt a szélben, és elmerülve a hullámzajba, hallgatta ezt az örök, súlyos, kábító zsivajt, amelyet úgy szeretett. Különben is, Szűcs Csaba orkán erejű szélben ment 2.15-ös maratont Japánban. Még egy perc, már meglesz. Igen. 19 éve voltam itt először futni, és most: 19p50mp. Így biztosan: ne. Fájdalom, mármint tényleg, tobzódó, értelmetlen mikrosérülések, de valami más is, gyönyör. A düh elillant, kifújta a hónomból a szél. „Egyszerűen lerázom őket” – Harold Abrahams. A legjobb nézni, ahogy becsorognak azok, akik mellett elmentem az elmúlt húsz percben. A barátaim. 
Fontos tudni persze, hogy ennek így tényleg nincs értelme, főleg nem az UB-hez. Stramm, nyugodt, meditatív bódhiszattvává kéne alakulni. A düh is csak kalóriát éget, fölöslegesen. Nem kell semmiféle tempó, semmi. Lassan járj, tovább félsz. Várom nagyon. Heti száz, akkor is elég volt, akkor se volt elég. Talán jön egy kis eső, és meg lehet állni, szendvicsezni a nádasban, beszívni a kora nyári este illatait, azokra gondolni, akik otthon maradtak, siratni magunkat. Nézni, tíz méterre egy bokorból, hogyan mennek el az úton a barátok. Akiket lehagytál, és most lehagynak. Nézni a koraestét. Körötte csend volt és sötét, de tompán ringatóan hallatszott fel hozzá az Élet édes, triviális keringődallama.

(Kurzívban idézetek Thomas Mann Tonio Kröger c. művéből)

Tovább
0
123
»

Run. Die. Repeat.

blogavatar

“Miért esnek el az emberek gyakran futás közben?" Διὰ τί μᾶλλον θέοντες ἢ βαδίζοντες πίπτουσιν; - Arisztotelész

Legfrissebb bejegyzések

Utolsó kommentek